Útok na sněhu v Širokém Dole

Přesně po třech letech se závody v Širokém Dole vrátily do svého tradičního termínu na konci října. Jak už dříve bývalo zvykem, tyto závody byly vždy takovým posledním rozloučením před končící sezonou a zároveň tedy poslední možností, kde můžeme poměřit svoje síly na trati. Pro letošek nám počasí slibovalo všechno možné, jenom ne podmínky vhodné pro útočení.

Zahájení výstřelem s křižníku Aurora a opět velice vtipný program předcházející vlastní soutěži tak jako každoročně nezklamal. Hned poté přesně v devět hodin mohl začít maraton požárních útoků, který pro letošek čítal neuvěřitelných 200 družstev! Tímto počtem se tak soutěž naprosto bezkonkurenčně může pyšnit titulem největších hasičských závodů, které se kde pořádají.

Vzhledem k tomu, že se běhalo ze dvou základen, byl to jeden útok za druhým a tak těžko dokážu někoho konkrétně popsat. U žen nakonec vyhrála Ostrava - Bartovice A, druhé Pravčice a třetí Vitiněves. Po krátké pauze a soutěži o nejrychleji snědenou tatranku následovala kategorie veteránů, kde vyhrály Jinolice.

Za sílícího deště nám začala hlavní kategorie, tedy ta naše. Naši z extraligy tradiční 24. jsme tentokrát trochu nuceně museli vyměnit za číslo 125 a tak jsme měli opravdu hodně času do svého startu. Ve stále zhoršujících se podmínkách bylo k vidění velké množství nevydařených pokusů, na druhou stranu i spousta opravdu kvalitních časů. Roli favoritů potvrdila Zbora časem 14,81 s. Velkou smůlu si vybral Milka z Nevcehle, který si zapomněl odšpuntovat proudnici, a k vidění byla opravdu kuriózní situace, kdy mu z proudnice prostě nevyšla ani kapka.

Počasí se nijak nelepšilo a tak časů pod 15 vteřin příliš nepřibývalo. Jedni z mála, kterým se to podařilo, tak byly Benetice, dále Olšovec, Ostrava - Bartovice B a také Stará Říše, která běžela už za sílícího sněžení. Na nás tedy čekal nelehký úkol a to v těchto přetěžkých podmínkách se pokusit o co nejlepší čas.

Sněžení sílilo a pořadatelé měli plné ruce s odklízením sněhové břečky z trati, aby trať byla aspoň trochu regulérní. Nás však nemůže žádný sníh rozhodit a tak bezchybný útok i v takto těžkých podmínkách znamenal čas 14,99 s a ve výsledku šesté místo. Vzhledem k přetěžkým podmínkám určitě velice solidní umístění. Můžeme si jenom zaspekulovat, jaký čas by to mohl být běžet v trochu lepších podmínkách.

Na kdyby se ale nehraje a nakonec i šesté místo určitě můžeme brát jako úspěch. Závodění pro letošek tak máme nakonec velice zdárně za sebou a je pomalu na čase zahájit zimní přípravu, protože konkurence určitě spát taky nebude a jaro je tu dřív, než se nadějeme.